יום רביעי, 22 מאי 2024, 18:14  הפוך לדף הבית   הוסף למעודפים   שלח לחבר   RSS 

MMA - אומנויות לחימה משולבות

הסבר על ה-MMA, הסטוריה והיופי שבאומנות לחימה זו


מאת: צוות חגורה שחורה
פורסם: 17/2/2010

MMA הם ראשי התיבות של Mixed martial arts, ובעברית אומנויות לחימה משולבות. זוהי אומנות לחימה שהקרבות בה מתבצעות במגע מלא (full contact) בשילוב טכניקות לחימה שונות מסורתיות ולא מסורתיות.  חוקי ה-MMA מאפשרים בקרב חבטות כולל אגרופים, סטירות, שימוש במרפקים, בעיטות ואף שימוש בטכניקות האבקות כולל ביצוע חניקות, הטלות וריתוקים.  שלא כמו בחלק מאומנויות הלחימה הקרבות נערכים בעמידה ובעבודה על הקרקע. 

היופי באומנות לחימה זו היא השילוב של לוחמים מאומנויות לחימה שונות כך שהקרבות מאוד מגוונים כאשר כל אחד מביא לידי  ביטוי את מגוון יכולותיו.  לוחמים רבים משלבים מספר אומנויות לחימה בזירה כגון קראטה מגע מלא (קיוקושין), איגרוף תאילנדי, האבקות ועוד.

שורשי ה-MMA התפתחו כבר בתחילה המאה ה-20. בתקופה זו נערכו קרבות בשילוב מספר אומנויות לחימה ברחבי אירופה, יפן ובמדינות הגובלות לחופי האוקיינוס השקט  ( קנדה, מדינות המזרח הרחוק ועוד).  תחרויות ה-MMA , כפי שנקרא היום, החלו  בשנת 1993  עם הקמתו של ארגון Ultimate Fighting Championships - UFC   שממוקם בארה"ב ונשיאה הוא דנה ווייט (Dana White). יש לציין שקרבות MMA  בעידן החדש החלו להערך ביפן עוד בשנת 1989 כאשר קרבות אלה נקראו Shooto שהיא אומנות לחימה המשלבת מספר טכניקות לחימה בדומה ל-MMA.

התפתחות אומנות לחימה זו נבעה מהרצון למצוא את הטכניקה היעילה ביותר ללחימה בידיים ריקות. בתחילה הקרבות נערכו עם מספר חוקים בודדים בלבד לשם בטיחות. כיום נוספו מספר חוקים נוספים בכדי להגן על הלוחמים מפני פציעות קשות. כמו כן, מקדמי ענף זה רצו למשוך לקרבות צופים ולהפוך את אומנות הלחימה הזו לענף ספורט לגיטימי ולא שיהיה מזוהה כקרב רחוב ללא חוקים.

ה-MMA כשמו היום הומצא על ידי ריק בלום (Rick Blume) בשנת 1995. רשתות הטלויזיה החלו הכניסו לשידוריה את קרבות ה-MMA והצופים בכדי לצפות נדרשו לשלם עבור צפייה בקרבות אלו. כך אומנות לחימה זו החלה לצבור צופים לצד האיגרוף והאבקות.

ב-MMA קיימות שתי קטגוריות עיקריות בתחרויות. הראשונה היא בשימוש בעיטות, אגרופים ושימוש בברכיים. הקטגוריה השנייה כוללת האבקות על הקרקע וביצוע לפיתות (קילניצ'ים), חניקות, הטלות ועוד.  באופן כללי יש טכניקות אסורות בשתי הקטגוריות ובתחרויות השונות, לא משנה תחת איזה ארגון הן מתקיימות. קיים איסור על טכניקות מסוכנות כגון: מכות למפשעה,  ביצוע נעילה על מפרקים קטנים (אצבעות לדוגמא),  fish-hooking  (הכנסת אצבעות לפה היריב ומשיכתו).

לוחם מכריע קרב על ידיד נוק אאוט כאשר היריב  מאבד את הכרתו בעקבות חבטה או כאשר היריב מכריז על כניעה על ידי הכרזה על כך, טפיחה על היריב או על הרצפה. מתמודד יוכרז כמנצח בנצחון טכני TKO (Technical Knock Out) בהחלטת השופט כאשר רואה שהיריב אינו מתגונן כלל. נצחון טכני יוכרז בנוסף כאשר רופא הזירה מחליט שאחד המתמודדים לא יכול להמשיך את הקרב בשל פציעה חמורה, או שצוות אחד המתמודדים מחליט להפסיק את הקרב.

למרות שקרבות ה-MMA נראים אכזריים לעומת אומנויות לחימה אחרות, ה-MMA תופס תאוצה בארץ ובעולם בשל השילוב של מספר רב של אומנויות לחימה שיוצר קרבות מרהיבים ומפתיעים.

רוצים להתאמן  באומנויות לחימה משולבות, כנסו לאתר של המאמנים מושיק קידר ואיציק פרנקו  דוג פייט.

 


פרומו לקרב MMA בין שני ענקים שיתקיים ב-20 לפבר' 2010 
בסידני אוסטרליה  מינוטרו נוגיירה נגד  קיין ולסקז

כניסת משתמש
אימייל
סיסמא
שכחת סיסמא?